Türk yargısına, siyasilerin, cemaatlerin verdiği zararı kimse vermemiştir. Cemaatler gidince zannetmeyin ki yargı olması gerektiği gibi bağımsızlığına kavuştu. Bu defa geldi, AKP yargısı. Önceden olduğu gibi, bugün de, yargı içinde yer alıp yalnızca görevini yapan istisnalar var mı? Var. Şimdi yazacağım olay bu istisnalardan mı, okuyun siz karar verin.

Bu defa anlatacağım olayda suç terör, darbe teşebbüsü gibi üst perdeden değil, hakaret.

Hakaret eden AKP Milletvekili Bülent Turan. Hakaret edilen kişi ise Gazeteci Enver Aysever. Aysever olaydan sonra geldi ve müvekkilim oldu. Bülent Turan, 2014 yılında, 122.725,00 takipçisi olan @turanbulent kullanıcı adlı Twitter hesabından müvekkilime açıkça, “Tam bir gerizekalısın Enver Aysever!” yazıyor. Milletvekili bunu yazınca, destekçileri başlıyor müvekkile tehdit ve hakaret etmeye. Bunun üzerine suç duyurusunda bulunuyorum ve zaman kaybetmeden ilk takipsizlik kararı düşüyor elime.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Abdurrahman Üşenmez tarafından yazılmış. Gerekçesi ise hesabın sahibini Amerika adresinde bulunan Twitter Inc Şirket yetkilisine sorduk, ama cevap alamadık. İş böyle olunca şüpheliyi tespit edemedik, şeklinde! Hukuk ağırdır, aksaktır ama gideceği yeri bulur diye düşünüp, moralleri bozmadan süresinde karara itiraz ettim.

Düşündüğüm gibi karar bozuldu. Bu durumda savcılığın yapılması gereken iddianameyi kaleme almaktı ve fakat, şüpheli AKP vekili olduğu için olsa gerek pek öyle olmadı. Hakkında fezleke hazırlanan şüpheli ile ilgili Adalet Bakanlığı, 2016 yılında yapılan Anayasa değişikliğini gerekçe gösterilerek, dosyayı Savcılığa iade etti.

AYAN BEYAN ORTADA OLAN GERÇEK

@turanbulent isimli hesabın Turan’a ait olduğunu, Turan’ın avukatları ifadeleri ve karşı suç duyuruları ile adli makamlara söylemişlerdi. Öyle ki Turan’ın hakaret ettiği hesap, Twitter tarafından resmi kişilere verilen özellikte ve korumada olan bir hesap. Ben de ayan beyan ortada olan bu gerçeği Turan’ın reddedeceğini açıkçası hiç düşünmemiştim. Sonuçta Milletvekili, dediyse bir laf, ya arkasında durur, ya da özür diler dedim. Savcılık sonunda Turan’ı ifadeye çağırdı ancak Turan, bal gibi, buz gibi kendisine ait olan hesabı reddetti.

Hesaba girin bakın, Turan hemen hemen her gün kullandığı hesaptan yazılar yazmaya devam ediyor. Bugün de iç savaş çıkarma ihtimali çok yüksek olan 696 sayılı KHK’yı savunduğu bir yazı yazdı. Turan’ın, milletvekilleri ile doğrudan laf dalaşına girdiği bu hesap, meğer o hesap değilmiş!

Eee… Yok mu AKP Vekili Turan’ın hesabı diye soracak olursanız, varmış. İfadesinde 700 takipçisi olan, hesabın açılma tarihi ifade vermesinden aylar önce olan @bturanofis isimli hesap Sayın Vekile aitmiş. Takipçilerine buradan duyurulur, boşuna kendisine ait olmayan hesabı takiple 122,725,00 kişi kalabalığı yapmayınız. Bakınız asıl hesap 700 ile gariban kalmış!

Neyse gelelim siyasi yargıya. Öyle ki benim ilgilendiğim kısmı burası. Sayın Turan’ın bu ifadesi üzerine Savcı fezlekeyi falan bir kenara atıp yazdı ikinci takipsizlik kararını. Gerekçe aynı, en anlaşılır haliyle, kendisi de zaten inkar etti biz de çok üstüne gitmedik.

SAVCI BEY YANINDA MIYMIŞ

Yazdım ikinci itirazı. Sağ olsun Sulh Ceza Hakimliği, Savcılık delil toplar sen delil toplamamışsın diyerek kararı ikinci kez bozdu. Artık bir zahmet dava açılır diye beklerken, bu defa İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı İsmail Değirmenci’nin yazdığı üçüncü takipsizlik geldi mi! Güler misin, ağlar mısın! Bu defa Savcının gerekçesi ise, Bülen Turan’ın dava konusu tweeti 2014 yılında yazdığı, şüphelinin milletvekili olmasından dolayı makam odası, bilgisayar ve cep telefonlarının değişme sıklığı sebebiyle bahse konu yazının paylaşım yapıldığı bilgisayar, cep telefonu gibi iletişim araçlarının tespitinin imkansız olduğu şeklinde. İnsan soruyor tabi, Turan bilgisayarını, telefonunu, makamını değiştirirken Savcı Bey yanında mıymış? Garip…

Hukuk güçlüleri korumak için değil, adaleti temin etmek için vardır ve var olacaktır cümlesi ile tamamladığım üçüncü itirazımı Mahkemeye verdim. Sonuçtan sizleri haberdar edeceğim. Ona göre bu kararı emsal yapar, ‘gerizekalı’ yazarak kullandığınız hesabı çatır çatır reddedip, öyle Cumhurbaşkanı Erdoğana’a Twitter’dan hakaret etti gibi suçlamalarla cezaevine girmezsiniz!

Bu arada düşün kardeşim,

Yargıyı aldatmaya çalışan, vatandaşına neler yapmaz? Bugün inkar ettikleri Twitter hesabından iç savaş çıkarabilecek KHK için, “bu sadece 15 Temmuz’u kapsıyor” gibi laflar yazılıyor. Bence siz siz olun, bu dediklerine de inanmayın. Yarın ortalık karıştı, mı inkar edebilirler.

Unutmadan, ismi geçen vekil Turan, bu ülkede siyasi davalara karşı adalet mücadelesi verip kendisi gibi vekil olan babam Dursun Çiçek’e, Mecliste, davayı takip ediyorum diye beni, kızını “şikayet etmiş.” Kendisine cevabımdır: Ben de yargı mensubuyum ve fakat alışkın olduğunuzun aksine bugüne kadar kimseye boyun eğmedim, eğmem de…

İrem Çiçek / Avukat