FETÖ’nün kumpası olarak nitelenen davaların başında gelen Ergenekon ana davasının yeniden görülmesine devam ediliyor. İstanbul’da yapılan 5. duruşmada savcılık esas hakkındaki mütalaasını sunmak için talepte bulundu ancak mahkeme heyeti, firari sanıklardan Turhan Çömez ve Saipir Debzlelvidze’in yakalanmalarının beklenmesine karar vererek duruşmayı 11 Eylül’ erteledi. Sanıklardan CHP Milletvekili Dursun Çiçek’in avukatlığını yapan kızı İrem Çiçek de uzun yargılamaya tepki göstererek, “23 yaşında başladığım davada 32 yaşıma geldim” dedi.

Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan CHP’li Tuncay Özkan: ‘Tek tek ödeyecekleri günler yaklaşıyor’: ’23 yaşında başladığım davada 32 yaşına geldim’

Sanık CHP Milletvekili Dursun Çiçek’in kızı avukat İrem Çiçek ise “FETÖ terör örgütü ile ilgili gerek Adli Tıp uzmanları gerek hâkimler gerek savcılar hakkında açılmış davalar var. Bu davalarda sanıklar ‘Daha Ergenekon davası hakkında karar verilmedi’ şeklinde savunma yapıyorlar. Bu savunma elimizi kolumuz bağlıyor. Yetkisizlik, görevsizlik, tefrik kararları ile dosya oyalandı. Sonra tefrik edilmiş dosya tekrar birleştirildi. 23 yaşında başladığım davada 32 yaşıma geldim. Tefrik edilerek karar verilmesini talep ediyorum” dedi. Duruşmada söz alan bazı sanık avukatları da davanın bir an önce karara bağlanmasını, sanıklara beraat verilmesini talep etti.

Duruşma 11 Eylül’e bırakıldı

Cumhuriyet Savcısı Abdurrahman Hacısalihoğlu, bu duruşmaya kadar yerine getirilmeyen ara karlardan vazgeçilmesi durumunda esas hakkındaki mütalaa için dosyanın savcılığa gönderilmesini istedi. Mahkeme heyeti, hakkında yakalama kararı olan firari sanıklar Turhan Çömez ve Saipir Debzlelvidze’nin yakalanmalarının beklenmesine, daha önceki ara kararlarla istenen yazı cevaplarının beklenmesine karar verdi. Duruşma, 11 Eylül’ ertelendi.